۱۳۸۸/۱۰/۱۵

دادکان: افتخارم گرفتن نشان لیاقت مدیریت از دست آقای خاتمی و برکناری توسط علی‌آبادی است

دادکان:
افتخارم در زندگی گرفتن نشان لیاقت مدیریت از دست آقای خاتمی و برکناری توسط علی‌آبادی است

. ادامه راه سبز«ارس»: شب گذشته محمد دادکان به تنها برنامه انتقادی سیمای جمهوری اسلامی ایران، 90 آمد تا از پشت‌پرده‌های فوتبال و ناکامی‌های متعدد فوتبال در دولت احمدی‌نژاد و حب ریاست معاون رئیس دولت نهم سخن بگوید،او همچنین به دفاعی شجاعانه از دوره مدیریتش در فوتبال پرداخت و یکی از بزرگترین افتخارات زندگی‌اش را دریافت نشان لیاقت مدیریت از سیدمحمد خاتمی عنوان کرد.

به گزارش «پارلمان‌نیوز»، یکی از مباحثی که شب گذشته در این برنامه مطرح شد، ثبت‌نام علی‌آبادی در انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال بود.

او گفت:«من و علی آبادی بر سر ریاست مسابقه داشتیم. دعوای ما هم بر سر رسیدن به همین ریاست ایجاد شد. علی آبادی به دنبال کسب ریاست فدراسیون فوتبال بود و به همین دلیل به صورت غیرقانونی من را اخراج کرد. من بعد از جام جهانی اعلام کردم که دیگر در فدراسیون فوتبال نخواهم ماند و از همین رو رئیس سازمان تربیت بدنی به خاطر طمعی که به ریاست داشت در انتخابات ریاست این فدراسیون ثبت نام کرد. »

وی افزود:«در زمان ریاست من مسئولین وقت سازمان تربیت بدنی مشکلات بسیاری برای من و همکارانم ایجاد می کردند. نقش ریاست تربیت بدنی و شان وی در این حد نیست که تعیین کند تیم ملی چه تیمی را باید ببرد و چه کار باید بکند. در زمان جام جهانی از تیم ملی ایران هیچ کس دفاع و حمایت نکرد.»

دادکان یادآور شد:« ما دعوا بر سر ریاست داشتیم. من كه گفته بودم می‏روم و ایشان هم می‏خواست رئیس شود. بعد هم دیدید كاندیدا شد كه رئیس شود. اگر ایشان طمعی به ریاست فدراسیون فوتبال نداشت ثبت نام نمی‏كرد. آقای فردوسی پور، شما كه 90 هستی، سراغ 89 می‏روی؟ وقتی شما كهرئیس سازمان هستی و مثلا 100 هستی دنبال 50 كه فدراسیون فوتبال باشد هم می‌روی؟ دنبال این می‌روی كه رئیس فدراسیون هم شوی؟ دنبال دبیركلی كمیته ملی المپیك هم می‏روی؟ دنبال ورزش باستانی می‏روی؟ با این حال شخصی كه نمی‌خواهم اسمی بیاورم اعلام كرد دادكان می‌رود و یك نیروی جوان می‌آید و كار را می‌چرخاند بعدها متوجه شدیم نیروی جوان‌تر خودش و آقای كفاشیان بوده است. او خودش می‌خواست رئیس فدراسیون شود كه فیفا اجازه نداد و سرانجام كفاشیان شد با این تفاوت كه فامیلی این دو فرق می‌كرد.»

دادکان سپس از حملات برنامه‌ریزی شده به خود و فدراسیون تحت مدیریتش خبر داد و گفت:«چندی پیش در تیتر یك یكی از نشریات نقل قولی از یك جوان كه آن موقع در سازمان تربیت‌بدنی دیدم كه گفته بود دستور گرفته مرا تخریب كند و از من انتقاد كند. وقتی این تیتر را دیدم او را بخشیدم. این نشان می‌دهد كه دستور گرفته بودند دادكان را تخریب كنند.»

سه افتخار در زندگی دارم

وی در خصوص نحوه بازگشت خود به ورزش کشور گفت:«من به ورزش برنخواهم گشت مگر برای خدمت به پیشکسوتان. حضور من در کادر مدیریتی باشگاه پرسپولیس شایعه‌ای بیش نیست و من فقط به خاطر خدمت به پیشکسوتان که هیچ توجهی به آنها نمی‌شود به ورزش خواهم آمد و دیگر به فوتبال برنخواهم گشت.»

رئیس سابق فدراسیون فوتبال کشورمان درباره افتخارات خود اظهار داشت:«من 3 افتخار در ورزش دارم که خواسته‌ام روی سنگ قبر من هم بنویسند. اول کسب لوح لیاقت مدیریت از دست آقای خاتمی. دوم صعود تیم ملی به جام جهانی و سوم اخراج از فدراسیون فوتبال به دست محمد علی آبادی.»


وی در ادامه در گفت:«من اقدامات بسیاری در زمینه زیر ساخت‌های ورزش انجام دادم اما هیچ کس یک تشکر هم از ما نکرد. من در مدت ریاستم در فدراسیون فوتبال 15 کیلو وزن کم کردم و خانواده‌ام تحت شدید ترین فشار‌ها و تهدیدات بودند اما دراین بین برخی به دنبال بزرگ کردن دور شکم خود بودند.»

پیشکوستان خانه‌نشین شدند و صنعتی‌ها و نظامی‌ها مدیر شده‌اند

دادکان تاکید کرد:«آن آقایی كه می‌گوید پایه‌های كارشناسی در سازمان تربیت بدنی ضعیف است خودش مگر كارشناس ورزش است؟ چگونه است كه در ورزش ما پیشكسوتان خانه‌نشین شده‌اند و صنعتی‌ها و سپاهی‌ها و ارتشی‌ها به عنوان مدیر در باشگاه‌های ما فعالیت می‌كنند.»

به دائی و قلعه‌نویی هشدار داده بودم

وی در ادامه به دوستی خود با علی دائی و امیر قلعه‌نویی اشاره کرد و گفت:«دایی زمانی که به عنوان مربی تیم ملی انتخاب شد از من کسب اجازه کرد. اما من به او گفتم که برای تو زود است و اگر ببازی کسی از تو حمایت نمی‌کند و همه پشت تو پنهان می‌شوند. قلعه نوعی هم برای مربیگری تیم ملی به من زنگ زد و من به او هم گفتم که تو را به تیم ملی بردند تا هواداران استقلال را به تیم ملی نزدیک کنند و از محبوبیت تو استفاده کردند. »

رئیس سابق فدراسیون فوتبال سپس اظهار داشت:«مطمئن باشید اینها دنبال این هستند كه با قطبی نیز این كار را انجام دهند. شما فكر می‌كنید قطبی را به خاطر دانشش آوردند؟ آنها قطبی را به دلیل محبوبیتی كه داشت سرمربی تیم ملی كردند تا این محبوبیت را از او بگیرند. فكر می‌كنید قطبی الان محبوب است. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد كه این گونه نیست.»

او همچنین یادآور شد:«در زمان من نزدیک به 150 هزار تماشاگر وارد استادیوم می‌شد اما اکنون برای بازی تیم ملی 300 نفر به استادیوم می‌روند و این نشان از کاهش محبوبیت تیم ملی در میان مردم است.»

دادکان در خصوص استقلال فدراسیون فوتبال در زمانم رعایت خود گفت:«در زمان ریاست من فدراسیون دارای استقلال کامل بود و دوست و دشمن همه به این مسئله اذغان دارند ما فدراسیون مستقلی بودیم و قوانین بین المللی را حفظ می کردیم و به نکات قانونی ورزش کشور احترام می گذاشتیم و اجازه دخالت به هیچ احدی نمی دادیم و با کسی در این چهار سال معامله و مماشاتی نکردم.»

چرا حالا از مردم عذرخواهی نمی‌کنند؟

این بازیکن سابق فوتبال کشورمان سپس به نتایج ضعیف فوتبال در سال‌های اخیر اشاره کرد و گفت:« اتفاقاتی افتاد كه باعث شد فوتبال ایران به این حال و روز بیفتد. صحبت بركناری من قبل از بازی‌‌های جام جهانی مطرح شد. ما در جام جهانی 2006 بازی‌های خوبی انجام دادیم و تا دقیقه 67 سه مسابقه‌ای كه برگزار كردیم با حریفان مساوی بودیم اما آن زمان ناكارشناسانی آمدند و این موضوع را بررسی كردند.»

وی تاکید کرد:«در بین دو دیدار ایران و پرتغال با كارتی كه داشتم می‌توانستم به رختكن بروم. همان زمان دیدم كه بازیكنان پرتغال ایستاده بودند و اسكولاری برای آنها صحبت می‌كرد اما وقتی وارد رختكن تیم ملی شدم دیدم پای بازیكنان روی صندلی است. پرتغال توپ را دواند اما بازیكنان تیم ملی خودشان دویدند. آقای كارشناسی كه می‌آیی و می‌نشینی و می‌گویی ایران باید پرتغال را ببرد مگر ایران می‌تواند این تیم را شكست دهد؟ آنهایی كه آن موقع این حرف را می‌زدند و به خاطر نتایج تیم ملی در جام‌جهانی از مردم عذرخواهی كردند چرا پس از شكست برابر بحرین، كویت، عربستان و قطر از مردم عذرخواهی نمی‌كنند؟ چرا حالا نمی‌گویند شرافت ملی زیر سئوال رفته است. من اخراج نشدم بلكه با این كار آقایان ایران اخراج شد.»

محمد دادکان در پایان درباره مردم را بهترین افراد برای قضاوت خواند وافزود: این مردم هستند که باید بگویند که من آیا به فوتبال خدمت کرده‌ام یا نه و هیچ کس دیگری نمی تواند در این باره قضاوت کند.

2 نظرات:

حسام گفت...

سلام.خدا قوت.دیشب قرار بود همه سبزها در نظرسنجی شرکت کنند تا اینکه شب خبر رسید که این طرح منتفیست.می خواستم علت رو بدونم و اینکه به نظر من طرح خوبی بود.

Anonymous گفت...

سلام
واقعا خسته نباشی آقای دادکان
به این می گن انتقاد در چارچوب آزادی بیان در اسلام
انشاالله سایش بالا سر خانوادش باشه

آخرين اخبار ارس

ادامه راه سبز - ارس

↑ Grab this Headline Animator